تامین کننده آمونیاک مایع پتروشیمی

باتوجه‌به پیشرفت روزافزون علم و فناوری در دنیای کنونی نیاز به استفاده از مواد اولیه صنعتی بسیار بیشتر از گذشته شده و در نتیجه تولید، توزیع و تأمین آمونیاک مایع پتروشیمی به یکی از دغدغه‌های امروزه صنعت گران در سراسر دنیا به‌خصوص در ایران تبدیل شده است؛ بنابراین شناخت بهترین تأمین‌کنندگان این محصولات درجه یک نه‌تنها اولین قدم بلکه مهم‌ترین قدم برای تولید محصولات نهایی می‌باشد.

تامین کننده آمونیاک مایع پتروشیمی

کاربرد های آمونیاک در صنعت

کاربرد های آمونیاک در صنعت

در قدم اول برای بررسی کاربردهای آمونیاک باید ویژگی‌های خاص آن و خصوصیات شیمیایی که باعث شده تا در صنایع مختلف کاربرد داشته باشد را بررسی کینم. آمونیاک یک ماده شیمیایی با خاصیت بازی یا همان قلیایی بوده که در اشکال گازی و مایع بسیار شناخته شده بوده و مورداستفاده قرار می‌گیرد. حالا باید بدانیم منبع تولید آن از کجاست یا به عبارتی مهم‌ترین مخازن و تولیدکننده‌ای این ماده باارزش صنعتی چیست؟

منظور از مخازن و تولیدکننده‌های آمونیاک منبع طبیعی این ماده بوده چرا که در علم و صنعت ما قادر به تولید حجم بالایی از آن هستیم ولی مهم‌ترین موضوع منشأ اصلی و اولیه این ماده بوده که در مقایسه با حجم تولیدات صنعتی از فراوانی بیشتری برخوردار است و علم و توانایی‌های انسانی در مقایسه با طبیعت به‌هیچ‌عنوان قابل‌مقایسه نیست.

آمونیاک به طور نرمال در موجودات زنده نظیر گیاهان، جانوران و انسان و هم چنین در هوایی که تنفس می‌کنیم و آبی که مورداستفاده قرار می‌دهیم و خاکی که کاربردهای متفاوتی دارد نیز موجود می‌باشد و بهتر است بگوییم منبع اولیه این ماده همین هوا، خاک و آب بوده که گیاهان و جانوران با استفاده از آنها آمونیاک را وارد پیکره خودکرده و از آن استفاده می‌کنند. پس نکته مهم دیگری که باید بدان توجه کنیم کاربردهای بیوشیمیایی در پیکره موجودات زنده می‌باشد و تنها در صنعت کاربرد ندارد.

حال که با ماهیت و مخازن و تولیدکنندگان آن آشنا شدیم بد نیست تا کمی در مورد کاربردهای آمونیاک اطلاعاتی ارائه دهیم ولی در ابتدا باید بگوییم که به‌طورکلی آمونیاک کاربردهای بسیار وسیعی در صنعت و … داشته و از ورزش و متابولیسم بدن گرفته تا کشاورزی و صنایع پیشرفته و مهندسی مواد، موارد مصرف بالایی دارد. یکی از مهم‌ترین ارکان صنعت کشاورزی به تولید کودهای شیمایی باکیفیت ربط دارد.

به‌طورکلی تمامی محصولات تولیدی و فروش آنها و در نهایت تمام سود کشاورز و فروشنده در گرو تولید بهترین کود شیمیایی می‌باشد. در نتیجه هر چه کیفیت کود تولیدی بالاتر باشد محصول نهایی بهتر و فورش آن بیشتر و در نتیجه چرخ تولید و فروش به‌مراتب بهتر از گذشته چرخیده و رضایت‌مندی فروشنده و خریدار را به همراه دارد؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین مواد موردنیاز برای تولید بهترین کودهای کشاورزی جدای از بخش تکنولوژی و علم موردنیاز برای تولید کود مذکور، آمونیاک می‌باشد.

بد نیست بدانیم از آمونیاک درجه یک در تولید محصولات جانبی دیگر نیز استفاده می‌شود به عبارتی آمونیاک پلی بین تولید و ترکیب انواع مواد شیمایی پرکاربرد بوده و ازاین‌جهت کاربردهایی بسیار بیش از آنچه انتظارش می‌رود دارد. از آمونیاک در تولید دو ماده باارزش نیتریک اسید و آمونیوم نیترات استفاده می‌شود که هرکدام خود کاربردهای بسیار متنوع و خاصی در صنعت و … دارند.

مورد بعدی کاربرد این ماده به‌قدری گسترده و کاربردی است که فقط با درنظرگرفتن همین یک مورد کاربرد می‌توان از آمونیاک به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمایی مورداستفاده در صنعت یادکرد. به‌طورقطع همگی با صنعت رنگ و رنگ‌سازی تا حدودی آشنا هستیم یا حداقل یک‌بار از انواع مختلف رنگ چه در حوزه صنعت و چه در موقعیت‌های خاص دیگر استفاده کرده‌ایم.

می‌توان گفت آمونیاک یکی از مهم‌ترین مواد اولیه تولید انواع مختلف رنگ به شمار آمده و در نتیجه صنعت رنگ‌سازی را مدیون این ماده پرارزش و پرفایده می‌دانیم چرا که زیباسازی انواع و اقسام وسایل و لوازم و هزاران موارد دیگر را مدیون استفاده از انواع خاص رنگ‌های صنعتی می‌دانیم. کاربرد دیگر آمونیاک به‌قدری با زندگی مردم عجین شده است که این مورد نیز به‌تنهایی گویای مصرف بالای آن می‌باشد.

تنها ذکر واژه بیسکوییت خود گویای همه چیز است.!! می‌توان گفت همه اقشار جامعه کم‌وبیش در طول زندگی روزمره خود از این محصولات غذایی متنوع استفاده می‌کنند و در نتیجه می‌توان فهمید که همه این موارد نیز مدیون استفاده از ترکیبات آمونیاک می‌باشد. آمونیاک خوراکی در اصل ترکیبی متشکل آمونیاک است با نام آمونیوم بی‌کربنات یا همان بی‌کربنات آمونیوم شناخته می‌شود و به‌عنوان ماده اولیه صنایع بیسکوییت سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی های آمونیاک مایع اصل چیست؟

ویژگی های آمونیاک مایع اصل چیست؟

در ادامه می‌خواهیم با کاربردهای انواع آمونیاک مایع آشنا شویم ولی در ابتدا باید در مورد برخی ویژگی‌های ظاهری و کلی آن اطلاعتی را به‌صورت مختصر ارائه دهیم. آمونیاک مایع چه تفاوتی با نوع خالص آن دارد؟ از نظر رنگ و بو چه ویژگی‌هایی را دارد؟ موارد استفاده و کاربردهای آن چیست؟ به‌طورکلی آمونیاک در حالت عادی فرم گازی شکل دارد و این بر همه آشکار ایست. حال هدف از تولید آمونیاک مایع این است که بتوان به‌صورت طولانی و راحت‌تر از این ماده استفاده کرد چرا که فرم گازی از فرار بوده و با حل نمودن آن در مایع به فرم محلول آن دست پیدا می‌کنیم که خود موارد کاربرد و مصرف بالایی را به همراه دارد.

البته باید این نکته را متذکر شویم که با تبدیل فاز گازی به فاز محلول برخی ویژگی‌های فیزیکی آن نیز دست خوش تغییر شده که همین تغییرات فیزیکی باعث شده تا موارد مصرف آن افزایش پیدا کند. به‌طورکلی فرم حلول این ماده نقطه‌جوش بالاتری داشته و در نتیجه گرمای موردنیاز برای تبخیر آن باید بیشتر باشد و خود باعث دوام بیشتر این محصول می‌شود. آمونیاک مایع از نظر رنگ به‌صورت بی‌رنگ موجود بوده و بوی بسیار تندی نیز به همراه داشته که این دو خود از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری آن محسوب می‌شوند.

شرایط صحیح نگهداری از آمونیاک

شرایط صحیح نگهداری از آمونیاک

در مورد شرایط نگهداری آن باید به این موضوع اشاره کرد که آمونیاک مایع اصل باید به‌دوراز تابش مستقیم خورشید نگه‌داشته شود چرا که باعث ازبین‌رفتن خاصیت شیمیایی آن می‌شود و هم چنین وجود یک سیستم تهویه مطلوب در محیطی که قصد نگهداری از محلول را داریم بسیار مهم می‌باشد. هم چنین ضدحریق بودن محیط نیز از دیگر موارد مهم برای نگهداری از این محصول می‌باشد چرا که حریق و آتش‌سوزی باعث تبخیر و ازبین‌رفتن مواد محلول آمونیاک می‌شود.

در نتیجه باید سعی شود تا از رسیدن هرگونه تنش چه فیزیکی و چه شیمایی به این ماده حساس و باارزش جلوگیری شود. هم چنین خود ظروف نگهداری و حمل آن نیز بسیار مهم بوده و به‌طورکلی در ظروف استیل یا ظروف پلی‌اتیلن نگهداری و در نهایت توسط نوع خاصی از تانکرهای مخصوص حمل می‌شود.

بازار فروش آمونیاک مایع پتروشیمی

بازار فروش آمونیاک مایع پتروشیمی

همگی میدانیم که مهم‌ترین فاکتور مؤثر بر فروش بالای یک محصول جدای از نوع و کاربرد خاص آن بحث کیفیت و تکنولوژی و علم ساخت آن است. به‌طورکلی کیفیت وابسته به مواد اولیه درجه کی بوده تا محصول نهایی از هر نظر کامل و بی‌نقص به نظر برسد. در نتیجه فروش آمونیاک مایع در اولویت اول نیازمند برخورداری از کیفیت بالای محصول تولیدی می‌باشد و هراندازه کیفیت بالاتری داشته باشد خریداران بیشتری را به سمت خود جذب می‌کند. البته بحث قیمت‌گذاری نیز خود از دیگر فاکتورهای مهم در خریدوفروش آن می‌باشد که همگی به‌خوبی با این موارد آشناییم.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما