صادرات آمونیاک درجه یک به کشورهای همجوار

صادرات آمونیاک اولین محموله دو هزار و 500 تنی آمونیاک از مسیر دریایی به این کشور همسایه صادر شده است. این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه 670 هزار تن آمونیاک و یک میلیون و 80 هزار تن اوره به‌عنوان ششمین مجتمع پتروشیمی کشور به‌ دست متخصصان و نیروهای داخلی به بهره‌برداری رسیده است.

همچنین از آغاز مطالعات فنی و مهندسی اجرای قریب الوقوع عملیات ساخت طرح بازیافت دی اکسیدکربن پتروشیمی لردگان توسط شرکت های ایرانی خبر داد و یادآور شد: با اجرای این پروژه ظرفیت تولید اوره پتروشیمی اردگان حدود 10 درصد افزایش می یابد.

صادرات آمونیاک درجه یک به کشورهای همجوار

اشکال مختلف آمونیاک موجود در بازار

اشکال مختلف آمونیاک موجود در بازار آمونیاک ترکیبی از هیدروژن و نیتروژن با فرمول شیمیایی NH3 می باشد. این ماده بی رنگ با بوی تند، یک دورریز نیتروژنی است که به عنوان پیش ماده مواد غذایی و کود ها مورد توجه است. این محصول به صورت سبز به طور مستقیم و غیر مستقیم از عناصر سازنده دارو به شمار می رود و در بسیاری از محصولات تمیز کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

آمونیاک به صورت خانگی و صنعتی استفاده می شود همچنین همانطور که میدانید این ماده در شکل خالص به صورت گار بوده که برای سهولت در استفاده و همچنین حمل و نقل راحت تر، مایع شده و به صورت آمونیاک مایع مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه ساختار این ماده را مشاهده می نمایید.

آمونیاک صنعتی معمولا به صورت محلول 28% در آب و یا تحت فشار و دمای پایین فروخته می شود. این مولکول قطبی است و توانایی پیوند هیدروژنی آن ، باعث می شود که در آب قابل تجزیه باشد.

این ماده به صورت طبیعی و صنعتی تولید می شود که در ادامه به تشریح این روش ها خواهیم پرداخت : منابع طبیعی: این ماده شیمیایی به مقدار کمی در طبیعت یافت می شود، نیتروژن از مواد حیوانی و گیاهی تولید می شود و نمک های آمونیوم به مقدار کم در آب باران یافت می شود.

در حالی که کلرید آمونیوم به مقدار کم در مناطق آتشفشانی یافت می شود.کلیه ها برای خنثی سازی اسید اضافی آمونیاک ترشح می کنند، نمک های آمونیوم از طریق خاک حاصلخیز و در آب دریا توزیع می شود. روش صنعتی تولید: محصول فوق یکی از پر مصرف ترین مواد شیمیایی معدنی است. درسال 2018 میزان تولید این ماده در کشورهای گوناگون به قرار زیر بوده است:

قبل از شروع جنگ جهانی اول، بیشتر آمونیاک با تقطیر خشک مواد زائد گیاهی و حیوانی ازت که با تقطیر نیتریک اسید و نیترات با هیدروژن کاهش یافته ،تولید می شد. امروزه این ماده با تقطیر زغال سنگ و تجزیه نمک های آمونیوم نیز تولید می شود. NH4Cl + 2 CaO → CaCl2 + Ca(OH)2 + 2 NH3 در مقیاس آزمایشگاهی از حرارت اوره و کلسیم هیدروکسید می تواند تولید شود. (NH2)2CO + Ca(OH)2 → CaCO3 + 2 NH3 اما اصلی ترین روش تولید این ماده تحت عنوان روش هاربر یاد می شود که در آن هیدروژن با یک کاتالیزور فلزی در دما و فشار بالا، نیتروژن اتمسفر را به آمونیاک تبدیل می کند.

استفاده از آمونیاک به عنوان کود

کود فسفات آمونیوم یکی از بهترین کودها دارای خاصیت اسیدی برای شرایط خاک قلیایی است که برای خاک ایران بسیار مناسب است. کود ازتی به صورت یون آمونیوم و نیترات و اوره قابل جذب به گیاه است. این کود ها دارای بار(شیراز) منفی و جذب کلوئید خاک نشده و به خوبی جذب گیاه می شود. این کود با 26 درصد ازت برای چغندر کود مناسبی است. کود اوره رایج ترین کود ازت در ایران است این کود به کود شکری معروف است و 46 درصد ازت دارد، حلالیتش در آب خیلی خوب است و برای کود های محلول مناسب است.

از مهمترین کاربرد های آمونیاک استفاده در تولید کودهای شیمیایی است. کودهای شیمیایی با درصد خلوص و ترکیبات شیمیایی مختلف، دارای تفاوت هایی در زمان کود دهی و نحوه ی پخش هستند. برخی از عناصر پرمصرف گیاهان می توان به عناصری همچون ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و کلسیم اشاره کرد. کودها بر اساس نوع عنصر، به کار رفته نام گذاری می شود (کود ازتی، کودی که در آن از ازت استفاده شده است). این کودها با بهای ارزان، کاربرد آسان، سبب افزایش محصولات می گردد ولی صدمات جدی به خاک و موجودات زنده و اکوسیستم وارد می کند؛ همچنین استفاده بیش از اندازه از ان باعث بیماری ها و آفات متعددی در مزارع و باغ ها می شود

کاربردهای آمونیاک مایع غلیظ

کاربردهای آمونیاک مایع غلیظ آمونیاک مایع (۱-۳٪) معمولا در فرمولاسیون بسیاری از پاک کننده ها از جمله بسیاری از شیشه پاکن ها وجود دارد. از آنجا که آمونیاک مایع، گازی است که در آب حل شده است با تبخیر شدن گاز، آمونیاک نیز تبخیر شده و باعث می شود که روی سطوح هیچ لکه ای باقی نماند. این ترکیب علاوه بر استفاده به عنوان یک جزء در پاک کننده ها ، محلول آمونیاک در آب نیز به خودی خود به عنوان یک ماده تمیز کننده مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است به صورت معمولی ، یا همراه با رایحه لیمو یا بوی معطر کاج به فروش برسد. کاربردهای این ترکیب شیمیایی شامل موارد زیر است:

در سالهای ابتدایی قرن بیستم، چرخه جذب بخار با استفاده از سیستم های آمونیاک – شستشو آب بسیار رایج بود و بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گرفت، اما پس از توسعه چرخه فشرده سازی بخار ، به دلیل پایین بودن کارایی (تقریباً یک پنجم چرخه فشرده سازی بخار) کارایی خود را در صنعت تولید یخچال و فریزر از دست داد.

در سالهای ابتدایی قرن بیستم ، چرخه جذب بخار با استفاده از سیستم های آمونیاک – آب بسیار رایج بود و بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گرفت ، اما پس از توسعه چرخه فشرده سازی بخار ، به دلیل پایین بودن کارایی (تقریباً یک پنجم چرخه فشرده سازی بخار) کارایی خود را در صنعت تولید یخچال و فریزر از دست داد.

تصفیه آب آمونیاک برای تولید مونوکلرامین، که به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود، کاربرد دارد. کلرامین به دلیل توانایی فعال ماندن بیشتر در لوله های آب راکد ، باعث کاهش خطر عفونت های ناشی از آب می شود. آمونیاک توسط آکواریستها به منظور ایجاد مخزن جدید برای ماهی ها استفاده می شود. این برنامه مستلزم این است که آمونیاک فاقد مواد افزودنی باشد.

آیا استنشاق آمونیاک می تواند به شما آسیب برساند؟

میزان وسعت اسیب در مواجه با گاز امونیاک به مدت مواجهه، غظت گاز و عمق تنفس ارتباط دارد. بنابراین استنشاق گاز با غلظت 400 PPM تا 700 PPM باعث التهاب فوری در چشم و بینی و گلو می شود و بین 3500 PPM تا 6500 PPM برای مدت نیم ساعت بسیار خطرناک و حتی ممکن است، تماس کوتاه مدت با غلظت 5000 PPM تا 10000 PPM سبب مرگ فرد شود. به علت میل ترکیبی امونیاک با اب این ماده بشتر بر بافت های مخاطی بدن تاثیر گذاشته و سبب اسیب به انها می شود.

امونیاک به صورت گازی یا مایع (محلول در آب ) می تواند اسیب شدیدی به مجاری تنفسی وارد کند. استنشاق بوی آن در تماس با رطوبت سطوح مخاطی در مجاری تنفسی می تواند به صورت یک محلول قلیایی قوی سبب تخریب سطوح مخاطی و شش ها شود. با افزایش استنشاق ان عوارضی مانند پرخونی دستگاه تنفسی و ناراحتی ذات الریه و اگر مقدار ان به 1% برسد سبب مرگ فرد می شود. این ماده سمی و خطرناک در صورت تماس با پوست، اسیب هایی بافتی همانند قرمزی، خارش، تاول و سوختگی شدیدی در محل تماس ایجاد می کند.

در تماس با بافت مخاطی چشم باعث قرمزی و سوزش و زخم قرنیه می شود. این ماده خطرناک حدودا اشتعالش 16 تا 25 درصد جرمی در هوااست. خطرات اتشگیری ان پایین و انفجار خود به خودی ندارد اگر در معرض شعله قرار گیرد انفجار صدای مهیبی به همراه دارد و در دمای بیش از 400 درجه سانتی گراد به گاز هیدروژن تجزیه می شود.

مراکز تولید انواع آمونیاک

مراکز تولید انواع آمونیاک این ماده در دمای بالا و در حضور یک کاتالیزور مناسب، به عناصر تشکیل دهنده اش تجزیه می شود که تجزیه آن فرآیندی گرما زاست که به kcal/mol 5.5 آمونیاک نیاز دارد و هیدروژن و نیتروژن تولید می کند. می توان از محصول فوق به عنوان منبع هیدروژن برای سلول های سوخت اسیدی استفاده کرد. از فعال ترین کاتالیزور ها می توان به روتینوم و پلاتنیوم اشاره کرد، در صورتی که نیکل آنچنان کاتالیزور فعالی نیست.

آمونیاک یک باز ضعیف است که با اسید ها ترکیب می شود و نمک تشکیل می دهد به طور مثال با هیدروکلریک اسید، آمونیوم کلرید؛ با نیتریک اسید، آمونیوم نیترات ساخته می شود. Ammunia برای ترکیب با هیدروژن کلرید و واکنش دادن نیاز به رطوبت دارد. در صورت قرار دادن بطری بازشده Ammunia غلیظ و هیدرو کلریک اسید ، ابرهای آمونیوم کلرید طبق واکنش زیر ایجاد می شود. NH3 + HCl → NH4Cl

اگرچه ماده مذکور یک باز ضعیف است ولی می تواند نقش یک اسید ضعیف را ایفا کند و تشکیل آمید بدهد به عبارتی آمونیاک می توان یک بافر در نظر گرفت. به طور مثال در واکنش با لیتیم ، لیتیم آمید تولید می شود.

2Li + 2NH3 → 2LiNH2 + H2

آمین ها را می توان با واکنش بین این ماده و آلکیل هالید ها تولید کرد. به دلیل نوکلئوفیک بودن گروه NH2 آمین های نوع دوم و سوم به عنوان محصول کشاورزی جانبی تولید می شوند. واکنش سوختن آمونیاک یک واکنش گرمازاست، البته این ماده به آسانی نمی سوزد مگر در ترکیب هوا به نسبت 15-25 درصد. شعله حاصل از این واکنش سبز رنگ است

4NH3 + 3O2 → 2N2 + 6H2O (g) ΔH°r = −1267.20 kJ

واکنش با آب: واکنش Ammunia با آب به شرح زیر انجام می شود. این ماده به طور کامل در آب حل شده و در اثر آن گرما آزاد می شود.

استفاده اصلی این ماده به عنوان کود می باشد. در سال 2019 در آمریکا، تقریبا 88 درصد از این ماده به عنوان کود یا به عنوان نمک مورد استفاده قرار گرفته است. هنگامی که این ماده وارد خاک شود، به افزایش عملکرد محصول مانند ذرت و گندم کمک میکند. 30 درصد از نیتروژن کشاورزی در آمریکا به صورت آمونیاک بی آب است و سالیانه 110 میلیون تن در جهان استفاده می شود.

آمونیاک به طور مستقیم وغیر مستقیم در ساخت بیشتر ترکیب های حاوی نیتروژن مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ترکیبات تولیدی اسید نیتریک است که برای تولید کودها، مواد منفجره و … استفاده می شود. سایر ترکیباتی که این ماده در تولید آنها نقش دارد در شکل زیر نشان داده شده است: همچنین این ماده در تولید محصولاتی از قبیل نیترات آمونیوم، تتروکسید دی نیتروژن، اتانول آمین ها ، هگزامتیلن تترا آمین و بی کربنات آمونیوم نیز استفاده می شود.

فروش کلی آمونیاک مرغوب

اگر از دسته خریداران آمونیاک هستید، می بایست از مراکز عرضه کننده مواد شیمیایی که در کشور از اعتبار بالایی برخوردار هستند و سابقه ای طولانی مدت در این زمینه دارند، خرید کنید. شیمی بازار پیام مجموعه ای از عرضه کنندگان اصلی آمونیاک کشور را جمع آوری کرده است تا بتوانید خریدی مطمئن داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. قیمت آمونیاک: امروزه بازار جهانی خرید و فروش محصولات شیمیایی، نوسانات قیمت بسیاری را تجربه می کنند.

بازار داخلی نیز مستثنی از این امر نمی باشد. قیمت آمونیاک همچون سایر محصولات شیمیایی تغییرات بسیاری را تجربه می کند. برای اطلاع از آخرین قیمت آمونیاک می توانید با مراکز معتبر و به نام کشور که توسط گروه شیمی بازار جمع آوری شده است، در ارتباط باشید و سفارش خود را به ثبت رسانید. آمونیاک: آمونیاک با نام لاتین Ammonia از کنار هم قرار گرفتن یک عدد عنصر نیتروژن با نماد شیمیایی N و سه عدد عنصر هیدروژن با نماد شیمیایی H تشکیل می شود و فرمول شیمیایی آن به صورت NH3 می باشد. در ساختار این محصول نیتروژن سه پیوند یگانه با سه عدد هیدروژن دارد. از نام های دیگر آمونیاک می توان به آمونیاک مایع، محلول آمونیاک، آمونیاک خانگی و… اشاره کرد.

توزیع کنندگان انواع آمونیاک درجه یک

توزیع کنندگان انواع آمونیاک درجه یک آمونیاک یا Azane به انگلیسی (Ammonia) با فرمول شیمیایی ، مهم‌ترین ترکیب هیدروژنهٔ ازت (نیتروژن) است که در هوای شهرها وجود دارد. گاز آمونیک در طبیعت از تجزیهٔ مواد آلی ازت دار به دست می‌آید. آمونیاک یک جز اصلی در ساخت بسیاری از محصولاتی است که مردم هر روز استفاده می کنند. گاز آمونیاک به طور طبیعی در سراسر محیط در هوا، خاک و آب و در گیاهان و حیوانات از جمله انسان به وجود می آید. بدن انسان وقتی غذاهای حاوی پروتئین را به اسیدهای آمینه و آمونیاک تجزیه می کند، آمونیاک می سازد و سپس آمونیاک را به اوره تبدیل می کند.

تهیه گاز آمونیاک به دو صورت آزمایشگاهی و صنعتی توسط گروه صنعتی سهیل گاز امکان پذیر می باشد. شما می توانید آمونیاک را با گرید مختلف و درجه خلصو مختلف از سهیل گاز تهیه کنید. شرکت سهیل گاز با تجربه و سابقه طولانی در تامین انواع مواد گازی آماده ی همکاری با واحدهای تولیدی و صنعتی مختلف برای تامین و تهیه گاز آمونیاک صنعتی و آزمایشگاهی می باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما